Okulary vs szkła kontaktowe – zalety i wady obu metod korekcji

Soczewki czy okulary – czy nie zastanawialiście się czasem którą metodę korekcji wzroku wybrać? Nie każdy może zdecydować się na szkła kontaktowe. Takie rozwiązanie nie jest wskazane dla osób, które cierpią na zespół suchego oka lub częste infekcje tego narządu. Jednak w wielu innych przypadkach szkła kontaktowe mogą się bardzo dobrze sprawdzić i okazać się nawet lepszą metodą korekcji niż okulary.

Kiedy lepiej decydować się na soczewki kontaktowe?

soczewki czy okularyOkulary w ostatnich latach są coraz częściej ikoną stylu, jednak u wielu osób budzą mieszane uczucia. W przeciwieństwie do szkieł kontaktowych ostry jest tylko wycinek obrazu, co nie jest zbyt wygodne dla ich użytkowników. Z tego też powodu okulary przeciwsłoneczne nie są stuprocentowo skuteczne – w celu doskonalszej ochrony przed promieniowaniem UV konieczne jest noszenie równocześnie odpowiednich okularów i szkieł kontaktowych z filtrem UV, a wśród nich soczewek o najlepszej ochronie z marki Acuvue (patrz soczewki Acuvue w Szkla.com).

Soczewki kontaktowe umieszcza się na powierzchni oka. Osoby o szczególnie wrażliwej gałce ocznej mogą mieć z tym problem, choć warto uświadomić sobie, że miękka soczewka kontaktowa właściwie nie dotyka oka, a „pływa” na warstwie łez. O szkłach kontaktowych nie trzeba pamiętać w ciągu dnia, ponadto obecnie wyglądają one bardzo naturalnie, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na tę metodę korekcji wzroku.

Wersja dla osób aktywnych

Na szkła kontaktowe decydują się osoby, które regularnie uprawiają sport. Chociaż w przypadku takich dziedzin jak np. rekreacyjne bieganie okulary nie przeszkadzają, to już w przypadku jazdy na łyżwach czy sportów kontaktowych mogą być niewygodne. Warto pamiętać, że soczewki okularowe znajdują się bardzo blisko oczu i ich stłuczenie pod wpływem kontaktu z rozpędzoną piłką lub upadku może okazać się niebezpieczne dla oczu. Soczewki miękkie są w takiej sytuacji bezpieczniejsze – nie trzeba ich zdejmować nawet na basenie, o ile założy się szczelne okulary pływackie.

Soczewki kontaktowe są wygodniejsze do noszenia na co dzień i nie tylko. Obecnie do ich produkcji wykorzystuje się materiały o wiele lepiej przepuszczające powietrze, dzięki czemu możliwe było stworzenie soczewek, których nie trzeba zdejmować na noc. Jednak ze względu na możliwe infekcje nawet takie szkła kontaktowe należy co jakiś czas zdjąć i włożyć do płynu pielęgnacyjnego.