Leczenie niedowidzenia za pomocą soczewek kontaktowych

Nieprawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku nie zawsze związane jest z wystąpieniem poważnych wad. Czasem dotyczy bowiem niewielkich nieprawidłowości, które warto odpowiednio wcześnie korygować, aby nie rozwinęły się w cięższą dolegliwość.

zespół leniwego okaNiedowidzenie – przyczyny

Idealnym na to przykładem jest chociażby tak zwane niedowidzenie, określane również jako amblyopia bądź zespół leniwego oka. Związane jest ono z pogorszeniem ostrości widzenia pomimo tego, iż nasze gałki oczne zbudowane są w sposób prawidłowy i nie mamy problemów z nieoptymalną korekcją optyczną. Często tego typu sytuację określa się mianem „niewłączenia oka”, w którym oko nie wykorzystuje w pełni swoich zdolności postrzegania.
Bardzo często tego typu problemy są bagatelizowane, co przekłada się na to, iż ta niewielka wada wzroku może przeobrazić się w coś gorszego. Zazwyczaj całkowite wyleczenie niedowidzenia możliwe jest w bardzo młodym wieku – przed ukończeniem siódmego roku życia. Oznacza to, że wszelkie objawy związane z nieprawidłowym postrzeganiem powinny zaowocować natychmiastowym rozpoczęciem kuracji.

Niedowidzenie – metody leczenia

W przypadku wystąpienia niedowidzenia, lekarze zalecają przede wszystkim szkła kontaktowe. W przypadku okularów nie zawsze bowiem możliwe jest ich odpowiednie dopasowanie do tej dolegliwości. Szkła są natomiast niezwykle zróżnicowane, toteż nie powinniśmy mieć żadnych problemów z tym, aby zakupić produkty, które pomogą naszemu dziecku przy niedowidzeniu.
Dzięki soczewkom oko odzyskuje pełny komfort widzenia, „włącza się” też zawsze, niezależnie od okoliczności. Powoduje to rozwinięcie procesu widzenia obuocznego, dzięki czemu wada nie rozwija się. W przypadku omawianego zespołu leniwego oka bardzo ważne jest to, aby nosić soczewki cały czas. Z oczywistych względów, dzieci mają poważny problem z zachowaniem okularów na nosie, toteż soczewki kontaktowe wydają się być jedynym rozwiązaniem. Bardzo dobrze sprawdzą się one także wtedy, gdy nasze dziecko cierpi na różnowzroczność, związaną z odmiennym stopniem dysfunkcji w obu oczach. Popularne kontakty bardzo sprawnie będą korygować zarówno prawą, jak i lewą gałkę oczną.