Przewaga soczewek jednodniowych nad soczewkami innych typów

soczewki jednodniowe koloroweWady wzroku są powszechne. Większość z nich jest konsekwencją spędzania zbyt długiego czasu przed komputerem i telewizorem, i ostatnio również przez urządzeniami mobilnymi (smartfony i tablety). Nośniki te w sposób negatywny wpływają na wzrok. Najbardziej podatny jest dopiero kształtujący się wzrok dziecka oraz osób starszych, u których narząd wzroku nie funkcjonuje w pełni sprawnie. Zagrożone są również osoby dorosłe.

Najczęściej spotykane wady wzroku

Wada wzroku jest wynikiem niezdolności do prawidłowego odwzorowania obrazu na siatkówce lub plamce żółtej. Efektem tego mogą być dwie podstawowe wady:

 • krótkowzroczność – ogniskowany obraz powstaje przed siatkówką,
 • dalekowzroczność – ogniskowany obraz powstaje za siatkówką.
 • Inną, często występującą wadą jest astygmatyzm. Może występować pojedynczo lub towarzyszyć krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Polega na nieprawidłowym ogniskowaniu obrazu w wyniku zmian w rogówce.

  Korekcja wad wzroku

  Korekcja wad wzroku następuje w wyniku stosowania okularów korekcyjnych lub soczewek. Z powodów estetycznych wiele osób woli stosować soczewki. Nie zmieniają ogólnego wizerunku i nie wymagają ciągłego czyszczenia. Soczewki można dobrać do każdej wady wzroku. Mogą posiadać także filtry UV.

  Zalety soczewek jednodniowych

  Soczewki jednodniowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z nimi oraz dla tych, którzy chcą je stosować wymiennie z okularami. Soczewki jednodniowe nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wywołują żadnych działań ubocznych i nie wymagają dodatkowych wizyt u okulisty. Pozwalają oku stopniowo przyzwyczajać się do ich zakładania.

  Zaletą soczewek jednodniowych jest możliwość zmiany koloru oczu lub zaakcentowanie obecnego koloru oczu. Wystarczy założyć soczewki o odpowiedniej barwie lub soczewki koloryzujące (np. Acuvue Define z Szkla.com).
  Niektórzy użytkownicy soczewek wolą soczewki o dłuższym okresie użytkowania. Wynika to głównie z komfortu i braku konieczności codziennej wymiany.

  Nowoczesne soczewki jednodniowe produkowane są z miękkich materiałów, które zapewniają dobre utlenienie oka i jego nawilżanie. Dzięki temu nie trzeba stosować specjalnych płynów nawilżających.