Delikatne jak soczewki

dobór metody korekcji wzrokuReklamy soczewek kontaktowych pojawiają się w telewizji coraz częściej. Dzieje się tak, ponieważ nie tylko my chcemy korzystać z tej innowacji, ale też noszenie soczewek polecają specjaliści. Dla niektórych wad wzroku bardziej polecane jest noszenie soczewek niż okularów, ponieważ oko całe pokryte jest soczewką i widzimy lepiej, podczas gdy w okularach wystarczy, że schylimy głową i oko nam ucieka „pod okulary” i tracimy pole widzenia.

Korekcja wzroku w zależności od wieku

Wbrew pozorom soczewki mogą, a nawet powinny też dzieci i nastolatki. U nich wada wzroku rozwija się najszybciej i brak korekcji wzroku prowadzi do tego, że wada rośnie wraz z dzieckiem i sama się nie zatrzymuje. Przyznajmy szczerze ile dzieci lub nastolatków chce nosić okulary? Niewielu, a nawet jeżeli są nimi zainteresowanie to są to drogie okulary markowe, tradycyjne okulary korekcyjne lub okulary przeciwsłoneczne. Dlatego soczewki to lepszy wybór, ponieważ praktycznie nie widać ich na oku – dziecko nie ma się czego wstydzić, a korekcja wzroku jest zapewniona przez cały czas ich noszenia.

Warto też wiedzieć, że jeśli dziecko uprawia aktywnie jakiś sport np. pływanie to bardziej polecane są dla niego soczewki niż okulary, ponieważ soczewek na basen zdejmować nie musi przez co cały czas dobrze ono widzi. Tymczasem okulary w wodzie są przez dzieci często gubione.

Obawy o pielęgnację soczewek

Wielu rodziców obawia się o higienę i ewentualne choroby oczu. To prawda, że soczewki są delikatne i należy o nie dbać bardziej niż o szkła w okularach, ale jeśli odpowiednio o nie dbamy i przechowujemy je, to nie spowodują problemów z oczami.
W Polsce najpopularniejsze są dwa typy soczewek: jednodniowe i miesięczne. Pielęgnacja soczewek jednodniowych praktycznie nie istnieje, ponieważ nakładamy je tylko raz – rano, a wieczorem zdejmujemy i wyrzucamy. Z kolei do miesięcznych soczewek należy kupić pudełeczko do przechowywania z oznaczeniem lewej i prawej soczewki oraz płyn. Po zdjęciu soczewkę należy delikatnie przepłukać płynem i włożyć do pojemniczka, w którym również nalany został ten sam płyn. Taki płyn ma działanie oczyszczające, ale nie uszkadza soczewki. Przegląd wybranych płynów do soczewek znajdziecie tutaj. Soczewkę zakładamy po wyjęciu z pojemniczka prosto na oko, a więc płyn do czyszczenia nie szkodzi również oczom.