Czy astygmatyzm da się wyleczyć?

soczewki toryczneKażdy rodzaj wady wzroku jest dużym utrudnieniem w codziennym życiu. Astygmatyzm, zaburzenie widzenia będące skutkiem nieprawidłowego kształtu rogówki, można w tym momencie wyeliminować mniej lub bardziej skutecznie – zależnie od wybranego sposobu i możliwości finansowych.

Okulary oraz ich niegasnąca popularność

Okulary – to najpopularniejszy sposób radzenia sobie z astygmatyzmem. Odpowiednio dobrane szkła korygują wadę wzroku doraźnie i, o ile ten typ wady jest niski (do -1 dioptrii) oraz nie łączy się z innymi problemami wzrokowymi (np. krótkowzrocznością), mogą być używane tylko przy nauce, korzystaniu z komputera czy prowadzeniu samochodu.

Soczewki kontaktowe – lepsze od okularów?

Soczewki kontaktowe – szybko zdobywają zwolenników. Powód? Są wygodniejsze, a u wielu osób dają lepsze efekty niż w przypadku noszenia okularów. Dla astygmatyków powstał ich specjalny rodzaj – soczewki toryczne, które w samej budowie nie różnią się niczym szczególnym od innych soczewek kontaktowych. Soczewki toryczne muszą jedynie utrzymywać się stabilnie na oku w jednej pozycji.

Korekcja laserowa i jej skuteczność

Korekcja laserowa – jest to obecnie najnowocześniejszy i najbardziej skuteczny sposób leczenia astygmatyzmu. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut i polega na wymodelowaniu kształtu rogówki tak, aby przywrócić jej zdolność właściwego załamywania promieni. Niestety ma również swoją cenę – powyżej 2000 zł za leczenie jednego oka.