Płyny pielęgnacyjne do soczewek

płyny pielęgnacyjne AcuvueNa rynku mamy ogromny wybór soczewek kontaktowych, a w przypadku płynów do ich pielęgnacji jest bardzo podobnie. Producenci szkieł kontaktowych najczęściej produkują też płyny, ale jest kilka marek, które w swojej ofercie mają wyłącznie środki pielęgnacyjne, na których skupiają całą swoją uwagę.

Płyny pielęgnacyjne do soczewek spełniają wiele funkcji – dezynfekują, usuwają osady białkowe i inne naleciałości, nawilżają, służą do przechowywania szkieł. Są też płyny jednofazowe, przeznaczone tylko do czyszczenia albo tylko do przechowywania soczewek, a te, które łączą obydwie właściwości to płyny dwufazowe.

Pielęgnacja soczewek – podstawowe porady

Jeśli chcemy właściwie zadbać o soczewki, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych rzeczach związanych z ich pielęgnacją. Przede wszystkim nie można używać tej samej porcji płynu wielokrotnie – stosujemy ją tylko raz. Niektórzy wykorzystują zużyty płyn, w którym znajdowały się szkła i po raz kolejny chcą w nim pozostawić soczewki. W takim przypadku nasze szkła nie zostaną odpowiednio wyczyszczone i grozi to poważnymi infekcjami oczu.
Nie powinniśmy używać płynu po upływie daty ważności (w tym celu należy zapoznać się z informacją na opakowaniu, w której znajdziemy wzmiankę na temat tego, jak długo po otwarciu pojemnika z płynem możemy używać roztworu). Czas ten jest uzależniony od składu preparatu i zawartych w nim środków konserwujących.