Czy soczewki są bezpieczne?

soczewki bezpieczne dla oczuPomimo tego, że rozwój medycyny pozwolił nam opracować niezwykle skuteczne metody korekcji wad wzroku, w niektórych sytuacjach mogą one być źródłem pewnych zagrożeń, które wpływają na strukturę i działanie naszych oczu. Idealnym na to przykładem są soczewki kontaktowe, które co prawda są bardzo skuteczne, ale mogą być również przyczyną pewnych dolegliwości. Zwłaszcza wtedy gdy nie używamy ich w sposób prawidłowy.

Najczęstsze dolegliwości

Objawy złego użytkowania soczewek najczęściej związane są z podrażnieniem i zaczerwienieniem gałki ocznej, nadmierną produkcją łez, uczuciem dyskomfortu, a także nieprawidłowym widzeniem. Mogą one zostać wywołane miedzy innymi przez brak należytego oczyszczenia soczewek oraz ich złe nałożenie. Występują również u alergików oraz osób, które zmagają się ze zbytnią wrażliwością oczu. Zawsze więc warto udać się do lekarza specjalisty, który określi, czy możemy soczewek używać i w jaki sposób robić to prawidłowo.

Jak postępować?

Co jednak powinniśmy zrobić, gdyż przedstawione wyżej objawy wystąpią u nas? Przede wszystkim powinniśmy natychmiast zdjąć soczewki. Gdy dolegliwość ustąpi, należy przeanalizować budowę soczewek. Mogą one bowiem być zabrudzone bądź naruszone. W przypadku zanieczyszczenia powinniśmy je dokładnie oczyścić. Jeżeli objawy będą nadal występować bądź nasza soczewka ulegnie uszkodzeniu, należy zgłosić się do okulisty.

Lepiej zapobiegać

Różnego rodzaju schorzenia narządu mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. W żadnym wypadku nie powinniśmy więc ich bagatelizować. Możemy się przed nimi chronić poprzez prawidłowe używanie naszych soczewek. Przed pierwszym użyciem należy skonsultować się z okulistą, który dokładnie wytłumaczy nam cały proces ich zakładania, ściągania, a także pielęgnacji. Warto również dokładnie przeanalizować ulotkę dołączoną do opakowania. Informacje w niej zawarte pozwolą nam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Pamiętajmy o tym, że skuteczności tego typu rozwiązań korygujących wadę wzroku w głównej mierze zależy od nas. Trzymajmy się więc wszelkich zasad użytkowania soczewek, a nie powinniśmy mieć z nimi żadnych problemów.